Znáte základní dějiny hudby?

Hudba patří k našim životům. O tom rozhodně není pochyby. Ne každý ale zná dějiny hudby. Proto se společně podívejme na to, jak se dnes hudba vlastně postupně vyvíjela. V tomto směru musím říci, že se jako první objevila starověká hudba. Ta souvisí s nejstarším obdobím lidských dějin. O dané hudbě toho víme velmi málo, jelikož jak vlastně vypadala, se můžeme domnívat jenom podle dochovaných archeologických kreseb, které mohou znázorňovat určité hudební nástroje v rukou jednotlivých lidí.
Z této prvotní hudby se samozřejmě vytvořila další odnož, a to středověká hudba. O ní toho víme mnohem více, jelikož se stávala součástí rytířských obřadů, stejně jako ji využívali mnozí kejklíři. Postupem času došlo i k rozvoji renesanční hudby. Zde musím zmínit, že to byl hlavně Letohrádek Hvězda, který se stal symbolem současné renesance. A i zde nebylo o hudbu tohoto stylu nouze.

Baroko a klasicismus

Z hlediska umění velmi významné období, což se samozřejmě podepsalo také na samotné hudbě jako takové. Pokud budu konkrétnější, byla barokní hudba považována jako skvost dějin. A jinak tomu není ani nyní. Ty nejkrásnější skladby často vznikaly ve Francii, a to za období Ludvíka XIV. Postupně se hudební styl překlenul ke klasicismu, který naopak často odráží hlavně starověké Řecko a Řím, a to v souvislosti s uměním a filozofií tohoto konkrétního období. I proto právě o této hudbě můžeme říci třeba také to, že působí komplexně a velmi melodicky a je velmi bohatá na jednotlivé prvky a součásti.

Romantismus a vážná hudba

Z hlediska vývoje poslední hudební odnože. I když klasická hudba velmi často svádí k tomu, připojovat ji k období romantismu, nemusí tomu vždy tak být. Na druhou stranu i já mohu potvrdit, že v hudbě jsou některé jeho prvky, jako je fantazie, citlivost i spontánnost. A z těchto směrů postupně vznikla také druhá odnož, kterou je i vážná hudba dvacátého století. Tu aktuálně považuji za jednu z nejvýznamnějších, a to nejenom pro přesnost a unikátnost, ale i proto, že v této hudbě se velmi často mísí celá řada různých jednotlivých stylů, nehledě na to, že nadchne svou přesností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *